Vína Starého a Nového světa

VÍNA STARÉHO A NOVÉHO SVĚTA

Milovníci vína se často dělí do dvou nesmiřitelných táborů. Jedni preferují vína ze starého kontinentu, druzí naopak bezmezně fandí tzv. „novosvětským“ vínům. Co tohle rozdělení vůbec znamená a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

STARÝ DOBRÝ SVĚT

Starým světem se rozumí vína, která pochází z tradičních vinařských zemí v Evropě. Kromě vinařských velmocí jako je Francie, Itálie nebo Španělsko sem ale patří třeba Portugalsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko atd. Nesmíme zapomenout ani na naše dvě vinařské oblasti - Moravu a Čechy. Pěstování a výroba vína má v těchto částech světa dlouhou historii a všechny výrobní postupy pochází právě odtud. Zejména konzervativnější vínomilci proto nedají na tato vína dopustit a evropští vinaři nepochybují o tom, že mají nejlepší na světě. Těžko soudit, jisté ale je, že mají nejdražší vína na světě. 

A TEN NOVÝ

Nový svět - to jsou země, kam byla vinná réva dovezena v rámci koloniální expanze. Patří sem tedy země jižní Ameriky, jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland, dále Canada a Kalifornie. Místní vinaři tvrdí, že právě jejich víno je nejlepší, protože mají stejné technologie a know-how jako v Evropě ale navíc jim jde na ruku matka příroda. Stálost ročníků díky stabilnímu počasí, možnost zvolit si polohu s ideálním půdním složením, dostatek slunce i vody. Odrůdy pocházející z Evropy tak v nových podmínkách získaly nový, atraktivní styl. Navíc jim do karet hraje fakt, že etikety vín z nového světa jsou oproti těm evropským podstatně přehlednější a nemusíte být specialista na víno, abyste podle etikety odhalili, co se v láhvi skrývá.

Nový svět můžete začít objevovat třeba prostřednictvím degustační sady argentinského vinařství Trapiche za výhodnou cenu 1577 Kč (výběr šesti lahví).      

V ČEM JE TEDY ROZDÍL?

Hlavně ve stylu vín, ale také v ceně. Obecně lze říci, že evropská vína jsou spíše lehčí s nižším obsahem alkoholu a vyšší kyselinkou. Vína jsou zemitější s příjemnou mineralitou. Naopak novosvětská vína bývají tělnatější, plnější, doslova nacpaná ovocem. Vyšší alkohol a výrazná ovocná složka, to vše samozřejmě souvisí s klimatickými podmínkami. Co se týče cen, celkově je nový svět cenově příznivější. Velmi ale záleží na konkrétní zemi a regionu.

NA VLASTNÍ KŮŽI

A komu fandíte vy? Otestujte se. Vyzkoušejte třeba Sauvignon Feudi di Romans (259 Kč) z italské oblasti Friuli a vedle něj si otevřete láhev krásně aromatického Sauvignonu TOHU (350 Kč) z oblasti Marlborough na Novém Zélandu. 

A co červené? Trefí se vám do chuti spíše Cabernet La Forge Estate (229 Kč) z francouzského Languedocu nebo vám sedne chilský Cabernet Reserva z vinařství Viu Manent (189 Kč)? Tato a další krásná vína pořídíte ve vinotéce Herink, nebo na našem eshopu.