Una scommessa sicura aneb Primitivo je sázka na jistotu

I přes zdánlivě nelichotivý název se italské Primitivo hluboce zarylo do povědomí lidí. Stejně jako Prosecco, Primitivo se stalo pojmem, který silná většina vinařů i nevinařů zná. Navzdory tomu, že ho mnoho znalců považuje za málo sofistikované a pouhé pobláznění, které zas rychle pomine, není pochyb, že se stalo nejoblíbenější modrou odrůdou jižní Itálie.

To stejné se nedá říct o Zinfandelu, americké odrůdě, která se do USA dostala již v 18. stolení a dlouho se vydávala za jedinečnou. Až později se zjistilo, že je italskému Primitivu hodně podobná, až identická. Zásluhy si ale nemůže připsat ani Itálie, ani Amerika. Samotné začátky tohoto ikonického červeného najdete v Chorvatsku.

Ten název byl trochu risk. Odrůda Primitivo však není vůbec primitivní, ani jednoduchá, či dokonce hloupá. Název vznikl z latinského „primativus“ nebo také z italského starého slovníku „primaticcio“. Obě slova znamenají „ranný“ neboli „brzy přicházející“. Primitivo je totiž odrůda, která dozrává a sklízí se velmi brzy.

Proč ale zákazník v mnoha případech sáhne zrovna po této odrůdě namísto jiných skvělých vín z Itálie či odjinud, může mít mnoho důvodů. Chutná, je zajímavé, kvalitní, lehce pitelné? Nebo je to jednoduše trend, image, kterou si daná odrůda budovala dlouhá léta?

Jako vždy to bude kombinace obojího. Všestranné charakteristiky vína dovolily odrůdě oslovit široké obecenstvo, zaujmout a vrýt se mu svou tmavou rudou barvou do paměti. Hledat v něm můžete intenzivní, lehce nasládlou ovocnou chuť a výrazné třísloviny. Cenová dostupnost je už jen třešničkou na dortu.

Naše NEJOBLÍBENĚJŠÍ Primitivo „Desire, Lush & Zin“ od společnosti Pasqua vás nadchne už svým designem. Nejenže název originálně zmiňuje americkou odrůdu Zinfandel, ale hraje si i s jejím kreativním zakomponováním do potetovaných zad půvabné „zrzky“. Neodolatelná vůně švestek, lékořice, vanilky a kakaa vás pohltí a sametová chuť zajistí, že minimálně jednu láhev potetovaného primitiva budete ve své domácí vinotéce vždy mít.

NEJNOVĚJŠÍ kousek v našem sortimentu primitiv je Karma od inovativní značky Ferro13. Značka byla založena čtveřicí mladých kluků, kteří chtějí dát světu dobré víno v kombinaci s ještě lepším nápadem. Tato karma sice není zdarma, ale ta lákavá chuť zralého ovoce a čokolády za to stojí.

NEJEKONOMIČTĚJŠÍ Primitivo v naší nabídce je jistojistě Primasole od známého vinařství Cielo e Terra, které nám již dlouhá léte ukazuje, že díky dostatečným prostředkům, vynalézavosti a schopnému týmu umí vytvářet vína nevídané kvality za pár korun. Tóny fialek, angreštu a koření propojené s elegantním vzhledem je sázka na jistotu ve výběru vašeho primitiva.