Přestože většina z nás vzpomíná v pochmurném listopadovém počasí na radostné letní dny, svět vinařů pokračuje v podzimních oslavách vína. Zejména listopad konečně přináší první výtvory dlouhého a náročného vinobraní. U nás je toto období zaměřeno na proslulé svatomartinské víno, mladé a svěží víno, které se hodí nejen ke svatomartinské huse. Netřeba ale pochybovat, že předchůdce tohoto vína je tradiční francouzské Beaujolais Nouveau.

 

Červené víno Beaujolais pochází ze stejnojmenné oblasti v jižním Budgundsku, které se nachází severně od města Lyon. Francouzští vinaři se často nechají slyšet, že Beaujolais je bránou do světa složitých Burgundských vín. Taková cestička, kterou se musíte prokousat, abyste mohli vína z prestižního francouzského kraje pochopit a dostatečně je ocenit. Vyzkoušejte například naše Beaujolais-Villages od Maison Jean Loron s úžasnou třešňovou barvou a perfektní chuťovou vyvážeností.

 

V Beaujolais se pěstuje výhradně odrůda Gamay. Narazíte zde v menšině i na nějaké to Chardonnay, to ale svou kvalitou nedosahuje vínům červeným. O popularitu této oblasti se však nepostaralo klasické Beaujolais, nýbrž mladé červené víno Beaujolais Nouveau, svou podstatou ekvivalentní k českému svatomartinského nebo například italskému Novellu. Beaujolais Nouveau tvoří zhruba 50% produkce celé této oblasti a je typické pro svou silnou vůni s ovocným buketem a nafialovělou barvu. Jeho oslavy spadají ve Francii na třetí čtvrtek v listopadu.

„Mladost“ tohoto vína se většinou odráží i na etiketách. Jsou hravé, důvtipné a barevné. Beaujolais-Villages Nouveau od vinařství Jean Loron vás překvapí, i přes svých 13% alkoholu, svou lehkostí a svěžestí. Květinové Beaujolais, rovněž od vinařství Jean Loron si hraje s tóny jahod a malin. Obě dvě doporučujeme konzumovat co nejdříve, protože mladá vína na nikoho nečekají.. J